تبلیغات
صدایی برای بیصدایان - سوالات رایج درباره گیاهخواری

سوالات رایج درباره گیاهخواری

http://cdn.akairan.com/akairan/aka/m996//a062399854102a.jpg

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب بروید.


یک گیاه خوار کیست ؟  

 گیاه خوار کسی است که تلاش می کند سالم و اخلاقی زندگی کند و  در کنار برخوردار بودن از سلامتی طبیعی و طول عمر ، نقشی در بهره کشی و کشتار حیوانات نداشته باشد و در اشاعه فرهنگ احترام به حقوق حیوانات و طبیعت نیز کوشا باشد.

آیا انسان ها ذاتا ً گوشت خوارند ؟

ساختار و آناتومی بدن انسان و شباهت های بسیار آن با حیوانات گیاهخوار از جمله شکل دندان ها،طول روده ها ،نحوه تعرق و موارد دیگر نشان از گیاهخوار بودن انسان در گذشته می باشد .

برخی معتقدند انسان گوشتخوار و یا همه چیز خوار است و مثال آنرا دندان ها نیش انسان ذكر می كنند.آیا اینطور است ؟ 

انسان به واسطه كشف آتش و پختن گوشت حیوانات است كه خود را به عنوان موجود گوشتخوار و یا همه چیز خوار مطرح می كند، و در حالت كلی غذای هر موجودی عذایی است كه بطور طبیعی بتواند آنرا بخورد.آیا انسان می تواند گوشت خام بخورد؟جواب منفی است. در ضمن آن دندان های كوتاه و كوچك دندان گوشتخواری نیستند و همه حیوانات میوه خوار از این دندان ها دارند و از آنها برای شكستن ،علامت گذاری و كارهای دیگر استفاده می كنند.

مذاهب و ادیان به ما می گویند كه از گوشت حیوانات تغذیه كنید. چرا ؟ 

هیچ كتاب آسمانی وجود ندارد كه انسان را به خوردن گوشت تشویق كند. در كتاب ها به استفاده مومنان از نعمات الهی تاكید شده و مهمترین نعماتی كه در این كتاب ها بدان تاكید شده است،زیتون،انجیر، گندم خرما و موارد دیگری است كه ربطی به گوشت حیوانات ندارد. درضمن شالوده تمام ادیان آسمانی بر مهر و شفقت استوار است  چطور ممكن است در این كتاب ها ،خشونت و كشتار ترویج شود. 

غذاها و محصولات حیوانی شامل چه چیزهایی هستند ؟

به طور کلی گوشت از هر نوعی مثل گوشت گاو،مرغ یا ماهی و سایر جانداران ،تخم مرغ و لبنیات ، عسل ، ابریشم ، و محصولات چرمی و خز و سایر مواردی که منشاء حیوانی داشته باشد از دسته  محصولات حیوانی می باشند.

حیوانات دیگر برای دست یابی به غذا، حیوانات دیگر  را می کشند ، با این وجود ، چرا ما نباید از این شیوه استفاده کنیم ؟ 

حیواناتی چون بازها و شیرها به صورت غریزی و برای تهیه ی غذا دست به کشتن می زنند . آن ها از هیچ راه دیگری برای زنده ماندن آگاهی ندارند . انسان ها می توانند با تکیه بر برنامه ی غذایی گیاهی ، سال های سال  و سالم زندگی کنند . ما از این توانایی برخورداریم که به مسائل و مشکلات فکر کنیم و بدون آن که به دیگران آسیبی برسانیم ، دست به گزینش روش های زندگی بزنیم .

نظر شما در باره ی مردمی که ، مانند اسکیموها، سرخ پوست ها به خاطر شرایط محیطی که در آن زندگی می کنند ، باید گوشت بخورند ، چیست ؟ 

عدم وجود پوشش گیاهی و دسترسی نداشتن به محصولات دیگر در مناطق دور افتاده و نادر جهان این امکان را برای مردم آن مناطق بوجود می آورد که با اندازه نیاز خود و نه بیشتر از حیوانات استفاده کنند.آیا شما نیز در این گونه مناطق و با حداقل امکانات زندگی می کنید؟ .

چه تفاوتی میان « vegan » و « vegetarian » وجود دارد ؟

 vegetarian ها فقط از خوردن گوشت امتناع می کنند واین در حالی است که« vegan »ها علاوه بر خودداری از مصرف گوشت از هیچ محصولی که منشا حیوانی دارد نیز استفاده نمی کنند.

اگر زندگی شما به خطر بیفتد ، یک حیوان وحشی را می کشید ؟

من اگر در محدوده زندگی خودم باشم مسلما با هیچ حیوانی که بخواهد به من آسیب برساند روبرو نمی شوم که بخواهم از خود دقاع کنم. اما اگر کسی در موقعیتی قرار گرفت که جانش در خطر بود و ناگزیر به دفاع شخصی شد طبیعتا ممکن است چنین اتفاقاتی ناخواسته پیش بیاید کمااینکه انسانها هم اگر مورد حمله قرار بگیرند ممکن است برای دفاع از جانشان در حین درگیری ناخواسته حتی همنوع خود را به قتل برسانند.

گیاهان هم جان دارند پس چرا آنها را میخوریم !

جواب 1 :در رده بندی حیوانات كه انسان هم جزو آنهاست ،انسان بسیار نزدیك و هم ردیف با گیاهخواران و میوه خوارن است.برای هر موجودی در طبیعت یك چرخه زندگی و غذایی مشخصی وجود دارد و همه طبق آن زندگی می كنند.  هرموجودی باید به منظور جلوگیری از بی نظمی و حفظ تنوع بیولوژیكی  از چرخه غذایی خودش تغذیه كند ،مثل غذای شیر كه حیواناتی مثل آهو و سایر حیواناتی هست كه در محیط اطرافش می باشند.غذای انسان هم گیاهان و میوه ها هست و باید از آنها تغذیه كند. لذا همانطوریكه یك حیوان گوشتخوار و شكارگر برای بدست آوردن غذایش حیوانی را در زنجیره غذایی خودش شكار كرده و می خورد و البته دچار هیچ ظلمی نمی شود ، انسان نیز با خوردن گیاهان هیچ نوع كار غیر اخلاقی و غیر طبیعی انجام نمی دهد.
جواب 2 :مقایسه حیوانات و گیاهان از لحاظ حس درد و رنج مشترك بدلیل متفاوت بودن ساختارشان شاید نتایج متناقضی بدنبال داشته باشد چرا كه گیاهان در برابر کنش های محیطی صرفا واکنش نشان میدهند در حالی كه حیوانات دارای قوه درك ،فهم و شعور بوده و با تمامی وجود نسبت به عوامل محیطی عكس العمل نشان می دهند. 

آیا شیر گاو حاوی هورمون های زیان آوری است ؟

در روند پرورش گاوها در دامداری های صنعتی مواد و هورمون های مضر متعددی برای بهره وری بیشتر به گاوها خورانده می شود و این بسادگی مشخص می کند که گوشت و شیر حاصل تا چه میزان می تواند حاوی هورمون ها و مواد زیان آور باشد .

آیا ما نیازی به خوردن روغن ماهی برای تأمین اُمگا 3  نداریم ؟

با مصرف مقدار مناسبی از انواع لوبیا ها،گردو،دانه های روغنی ،تخم کتان و سایر مواد گیاهی نیاز بدن به امگا3 را براحتی می توان تامین کرد.

 من چگونه می توانم به اندازه ی کافی پروتئین داشته باشم ؟

 اگر شما  یک برنامه ی غذایی متعادل و منظم  گیاهی داشته باشید براحتی به پروتئین مورد نیاز دست خواهید یافت . بیش تر مردم تنها به یک گرم پروتئین برای هر یک گیلوگرم وزن بدن استخوانی در روز نیاز دارند . حبوبات مثل  عدس ها ، لپه ها ، لوبیاها و سویا منبع سالم و بسیارخوبی برای پروتئین می باشند.

من نگران وزنم هستم . بهترین برنامه ی غذایی گیاهی شما برای من چیست ؟

 برنامه ی غذایی گیاهی ِ متنوعی که با یک فعالیت جسمانی مناسب ترکیب یافته باشد سلامتی و تناسب اندام شما را تضمین خواهد کرد

آیا شیر سویا برای کودکان سالم و بی خطر است ؟

برای کودک  انسان شیر مادر ، در صورت امکان ، بر هر فرمولی رجحان و برتری دارد ؛ اما ، در مورد برتری شیر گاو بر سویا هیچ مدرکی وجود ندارد .

آیا خوردن سویا برای سلامتی مضر است؟

در حالت کلی ، سویا ، منبع مفیدی برای پروتئین و مواد مغذی دیگر به شمار می رود . ژاپنی ها ، به طور سنتی ، در روز با اندازه ی 100 گرم خمیر سویا  ( توفو ) ، و نصف یک پیمانه شیر سویا را مصرف می کرد ه اند ؛ و [ از این رهگذر ]  در مقایسه با غربی ها ، از سلامت بیش تر و زندگی طولانی تر برخوردارند . هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که مضر بودن آن ها را ثابت نماید . شواهد خوبی وجود دارد که تأیید می کند خوردن زیاد پروتئین سویا ، سطح کلسترول خون را پایین می آورد ؛ و برخی مدارک دلالت بر آن دارد که سویا می تواند نشانه های یائسگی و آسیب استخوانی را کاهش دهد .

آیا برنامه ی غذایی گیاهی خیلی محدود نیست ؟

به هیچ وجه ! گیاه خواران از همه ی میوه ها ، سبزیجات ، آجیل ها ، دانه ها و حبوبات می خورند .غذاهای ترکیبی گیاهخوارن بسیار متنوع و خوشمزه بوده و تنوع بسیاری دارند.

علت این پرسش ناگاهی مردم از غذاهای گیاهی و  اعتیاد آنها  به غذاهای گوشتی بوده و فکر می کنند با حذف گوشت از غذای خود عملا گرسنه می مانند!

آیا گیاه خواران با مسابقات اسب دوانی و اسب سواری مخالفند ؟

 بله،گیاه خواران با تمامی شکل های  بهره کشی از حیوانات مخالفت می کنند . مثل سیرک،باغ وحش ،گاوبازی،پارک دلفین ها و غیره...

اگر همه گیاه خوار شوند ، چه اتفاقی برای تمامی دام ها خواهد افتاد ؟

اگر همه مردم گیاهخوار شوند پرورش دام نیز متوقف شده و تمامی مواد مصرفی برای پرورش دام ها مستقیما برای تغذیه انسان استفاده شده و علاوه بر رفع مشکلات گرسنگی در جهان ،منابع و ذخایر طبیعی نیز به شکلی مفیدتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر کسی گیاه خوار شود ، این چگونه می تواند محیط را تحت تأثیر قرار دهد ؟

یک برنامه ی غذایی گیاهی گوناگون از یک سوم زمینی استفاده می کند که برای یک برنامه ی غذایی همه چیز خوار مورد نیاز است . بنابراین ، یک جمعیت گیاه خوار به زمین کشاورزی کم تری نیاز دارد و محیط طبیعی بیش تری را آزاد می گذارد . مصرف مستقیم محصولات ، همینطور ، از آب و انرژی به مراتب کم تری استفاده می کند .

پرورش سویا به قطع بی رویه ی درختان جنگلی و جنگل زدایی منجر می گردد ولی گیاهخواران اصرار بر مصرف سویا و جایگزینی آن با گوشت را دارند.

این حیوانات اهلی هستند که علت عمده ی جنگل زدایی اند  . بیش از 70 درصد سویای سراسر جهان به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد . تنها یک سوم زمین های زیر کشت دنیا جهت سیر کردن شکم همه انسان ها کافی است.

چرا گیاهخواران ( وگن ها) از خوردن عسل پرهیز می کنند؟ عسل خواص زیادی دارد و برداشت آن هم آسیبی به زنبور ها نمی رساند؟

 واقعیت اینست که عسل غذای زنبور است نه انسان و انسان ها هم برای سالم ماندن به خوردن آن نیازی ندارند  و می توانند از گزینه های بیشمارگیاهی مثل انگور ،انجیر، خرما و...استفاده کنند.عسل دسترنج زنبورهاست و غذایی است که برای زمستان در کندوها ذخیره میکند و هر گونه دست درازی به آن نوعی استثمار زنبور ها به حساب می آید.هنگام برداشتن عسل از کندو، برای آرام کردن زنبورها و آسان کردن جابجایی آنها، مقادیری دود را وارد کندو می کنند. آرام کردن زنبورها با این روش باعث می شود که احتمال له شدن آنها به هنگام دستکاری شانه های عسل بیشتر شود.بالهای ملکه را می چینند تا نتواند کندو را ترک کند، چون در این صورت تمام زنبورها نیز به دنبال او می روند.ملکه را بصورت مصنوعی تلقیح (باردار) می کنند و این کار توسط اسپرم زنبورهایی انجام می شود که سرشان قطع شده است.  چون جدا کردن سر باعث برانگیختگی جنسی می شود.هنگامی که عسل از کندو برداشته شود، به جای آن مقداری محلول شکر سفید می گذارند که فاقد مواد مغذی کافی است. در نتیجه، این دزدی منبع انرژی طبیعی زنبورعسل، باعث کاهش توان و طول عمر زنبورها می شود.کندوها بارها جابجا می شوند، حتی هنگامی که زنبورهای عسل در حال گرده افشانی هستند. معمولاً زنبورها در طول حمل و نقل از استرس و گرمازدگیزجر می کشند و بسیاری از آنها در حین جابجایی می میرند.هنگامی که تخمگذاری زنبورهای ملکه کاهش می یابد، آنها را می کشند. این عمل بطور معمول تقریباً هر دو سال یکبار اتفاق می افتد و پس از آن به کندو یک ملکه جدید داده می شود.همه این کارها یعنی دخالت در طبیعت زندگی این حشرات و آزار و کشتار آنها که به لحاظ اخلاقی برای گیاهخوارها که به زندگی همه موجودات احترام می گذارند قابل قبول نیست.

 گیاهخوارانی که از لبنیات استفاده نمیکنند ، کلسیم مورد نیاز بدنشان را چگونه تامین می کنند؟

مصرف لبنیات، خون انسان را بشدت اسیدی کرده و بدن برای خنثی کردن آن و بدست آوردن توازن طبیعی خود، مقداری کلسیم از استخوان ها بر می دارد. چون آزاد سازی کلسیم به قلیایی شدن بدن کمک میکند. این کلسیم اضافی از راه کلیه ها دفع میشود. در نتیجه مصرف بیش از اندازه لبنیات، بر خلاف تصور رایج خود باعث پوکی استخوان می گردد. در حالیکه شما با گنجاندن مقایر متناسبی از مواد گیاهی حاوی کلسیم مثل بادام خام ، نارگیل، کنجد ، سویا ،تفو ، شلغم ، کاهو، کلم بروکلی ، گل کلم  و ... در رژیم غذایی روزانه می توانید براحتی کلسیم مورد نیاز بدنتان را بدست بیاورید که برخلاف کلسیم حیوانی ، کاملا قابل جذب بوده ودر مفاصل هم رسوب نمیکند. کمبود کلسیم و ارتباط دادن آن با عدم مصیرف شیر و لبنیات توسط نفوذ و تبلیغات  شرکت ها و صنایع قدرتمند شیر و لبنیات به مردم القا شده است.

 

موضوعات مرتبط : گیاهخواری،
برچسب ها : سوالات رایج درباره گیاهخواری، گیاهخواری، چرا گیاهخواری، دلایل گیاهخواری، انسان ذاتا گوشتخوار است؟، صدایی برای بیصدایان،


تاریخ : شنبه 17 آبان 1393 | بازدید : مرتبه | 10:07 ق.ظ | نویسنده : ایران دوست | نظرات