تبلیغات
صدایی برای بیصدایان - پل های طبیعت برای عبور حیوانات وحشی

پل های طبیعت برای عبور حیوانات وحشی

http://www.shiaupload.ir/images/40012840487234026922.jpg

برای مشاهده متن و تصاویر کامل به ادامه مطلب بروید.


http://www.shiaupload.ir/images/94733821089984844534.jpg


http://www.shiaupload.ir/images/42209892282739859493.jpg

http://www.shiaupload.ir/images/27872627957969213952.png

دهه ٥٠ میلادی کشورهای اروپا و آمریکای شمالی متوجه شدند که جاده ها به طبیعت آنها چه آسیب های می زنند و حتی ممکن است نسل برخی از موجودت وحشی را به خطر بیندازند. از این رو از آن سالها تا به امروز تعداد زیادی پل و زیر گذر برای عبور حیوانات وحشی ساختند.

مهمترین این پروژه ها ecoduct (یعنی مجرای اکوسیستم) بود که در هلند به اجرا در آمد و از سال ١٩٨٥ میلادی حدود ٦٠٠ پل اکوداکت ساختند که دو عکس سمت چپ و عکس سمت راست نمونهء پلهای طبیعت هلند هستند. هلند در این زمینه یکی از کشورهای پیشرو است که تقریبا بیشترین تعداد پل طبیعت را نسبت به حجم جاده ای اش دارد. که نشان از اهمیت طبیعت در فرهنگ و جامعه هلندی است.


http://www.shiaupload.ir/images/34077903493974621504.jpg

پروژه مشابهی در کانادا اجرا شد که اتوبان سراسری کانادا را دوستدار طبیعت کرد. بنا به پژوهش دانشمندان از سال ١٩٩٦ تا کنون ١١ گونه جانوری بزرگ حدود ٢٠٠ هزار بار از ٤١ پل کانادا استفاده کرده اند که موجب کاهش چشمگیر تصادفات جاده ای با حیوانات می شود.

این پروژه ها علاوه بر اینکه خدمت بزرگی به طبیعت کرده اند، حتی بصورت محصول جانبی به بالا رفتن امنیت جاده ای و کاهش تلفات جاده ای کمک شایانی کرده است. بنا بر منابع رسمی سالانه ٥٠٠ هزار تصادف رانندگی با حیوانات در اروپا اتفاق می افتد که منجر به کشته شدن ٣٠٠ نفر و زخمی شدن ٣٠ هزار نفر می گردد و حدود یک میلیارد دلار خسارت مالی به بار می آورد. آمارها در بارهء امریکا به رقم بالای یک و نیم میلیون تصادف و ١.١ میلیارد دلار خسارت مالی می رسد.

با قرار دادن گذرگاه های طبیعی در مسیر جاده، با وجود اینکه حدود ٧-٨% هزینهء جاده سازی افزایش می یابد. میزان این حادثه ها در مسیر به ٩٠% کاهش می یابد که علاوه بر خدمت به طبیعت، به جان و مال خود نیز خدمت بزرگی کرده اند.

اما در مقابل بگذریم که سالانه می شنویم چند پلنگ و یوز ایرانی یا احو و گوزن در حادثه رنگی کشته می شوند، گذشته از اینکه جاده های ما برای حیوانات و گذر امن آنها از زیر را روی جاده بصورت تقاطع غیر همسطح مناسب نیست، بلکه جاده های ما هنوز در حد استاندارد معمولی نیست که جان انسان ها را کمتر بگیرد.

البته این کوتاهی تنها متوجه مسولان نمی شود. چراکه مسولان نماینده خود مردم هستند! خود مردم ایران هم نسبت به طبیعت بی تفاوت هستند و هیچ ارزشی برای این زیبایی غیرقابل بازگشت نداریم.

مسلما اگر ما خودمان به طبیعت بیشتر اهمیت بدهیم، مسولین هم رفته رفته مجبور می شوند که با خواسته مردم همراهی کنند.

موضوعات مرتبط : حمایت از حیوانات،
برچسب ها : پل های طبیعت، پل طبیعت برای عبور حیوانات، ساخت پل برای حیوانات، حمایت از حیوانات،


تاریخ : شنبه 22 شهریور 1393 | بازدید : مرتبه | 12:48 ب.ظ | نویسنده : ایران دوست | نظرات