تبلیغات
صدایی برای بیصدایان - استفاده از سلول های بنیادی جهت ترمیم ضایعه نخاعی پلنگ خرم آباد

 استفاده از سلول های بنیادی جهت ترمیم ضایعه نخاعی پلنگ خرم آباد

wWw.Animals-Lover.iR | صدایی برای بیصدایان

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب بروید.


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: حدود یک ماه قبل ماده پلنگ جوانی در حالیکه هدف گلوله چهارپاره افراد ناشناس قرار گرفته بود در اطراف خرم آباد مشاهده و پس از بیهوشی جهت درمان به تهران منتقل شد.

بعد از ظهر امروز (سه شنبه ۹۲/۱۱/۲۲) با حضور در کلینیک حیات وحش پارک پردیسان پیگیر آخرین وضعیت پلنگ خرم آباد (لورا) شدیم.

دکتر ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در این خصوص به خبرنگار دیده بان محیط زیست گفت: برخورد گلوله با ستون مهره ها منجر به ضایعه نخاعی در پلنگ خرم آباد شده است.

به گزارش یافته به نقل از پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، "ایمان معماریان" در خصوص آخرین وضعیت پلنگ زخمی لرستان (لورا) گفت: برخورد گلوله با ستون مهره‌ها منجر به ضایعه نخاعی در این پلنگ شده است.

"معماریان" افزود: این پلنگ در حال حاضر فلج کامل است و توانایی حرکت دادن دم، پاها و اندام تحتانی خود را ندارد.

وی گفت: وضعیت عمومی "لورا" خوب است و تغذیه مناسبی دارد اما یکی از معضلات بزرگ ما زخم‌هایی است که در ناحیه شکم، مقعد و زیر پاهای حیوان ایجاد است.

او اضافه کرد: دلیل زخم‎ها این است که پلنگ در اندام فلج شده احساس درد ندارد، شکم و پاهای حیوان به زمین چسپیده و بدون هیچ گونه احساسی آن‌ها را روی زمین می‌کشد. با وجود اینکه کف محل نگهداری لو را با علوفه پوشانده شده است اما زیر شکم و پاهای پلنگ به زمین سابیده و زخمی می‌شود.

دکتر معماریان گفت: به لحاظ علمی امکان این که هر روز پلنگ را بیهوش کنیم تا زخم‌ها را ضدعفونی کرده و پانسمان زخم‌ها تعویض شود وجود ندارد و این یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که در نگه‌داری یک پلنگ فلج با آن روبه‌رو هستیم.

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در مورد آخرین وضعیت درمانی پلنگ لرستان گفت: پس از عمل جراحی که ۲۲ دی‌ماه در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بر روی ستون مهره‌ها صورت گرفت، از مغر استخوان پلنگ نمونه‎گیری شده و سلول‌های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان هم اکنون در حال تکثیر در آزمایشگاه می‌باشد.

وی اضافه کرد: پس از تکثیر سلول‌های بنیادی در محیط آزمایشگاه و رسیدن به تعداد مناسب، سلول‌های بنیادی به قسمت آسیب دیده نخاع پلنگ تزریق خواهد شد.

"معماریان" افزود: احتمال ترمیم ضایعه نخاعی با استفاده از سلول‌های بنیادی با توجه به تکامل سیستم عصبی در گونه‌های مختلف کام لا متفاوت است و میزان موفقیت این روش هنوز مشخص نیست.

استفاده از این روش تا کنون در انسان نتیجه‎بخش نبوده اما در ترمیم آسیب‌های نخاعی در برخی از پستانداران کوچک موفقیت آمیز بوده‎است.

"معماریان" در پایان گفت: استفاده از سلول‌های بنیادی جهت ترمیم ضایعه نخاعی در پلنگ برای نخستین بار در کشور انجام خواهد شد و امیدواریم که این روش به عنوان تنها روش درمانی موجود، در بهبود وضعیت پلنگ لرستان نتیجه بخش باشد.

لازم به ذکر است، حدود یک ماه قبل ماده پلنگ جوانی در حالی که هدف گلوله چهار پاره افراد ناشناس قرار گرفته‎بود در اطراف خرم آباد مشاهده و پس از بی هوشی جهت درمان به تهران منتقل شد.
موضوعات مرتبط : حمایت از حیوانات، اخبار و مقاله درباره حیوانات،
برچسب ها : استفاده از سلول های بنیادی جهت ترمیم ضایعه نخاعی پلنگ خرم آباد، استفاده از سلول های بنیادی، پلنگ خرم آباد، برخورد گلوله با ستون مهره ها، وضعیتپلنگ خرم آباد، صدایی برای بیصدایان، اخبار حیوانات،


تاریخ : یکشنبه 27 بهمن 1392 | بازدید : مرتبه | 09:04 ب.ظ | نویسنده : ایران دوست | نظرات