تبلیغات
صدایی برای بیصدایان - کلاغ پرنده ای با دانایی عجیب!
کلاغ پرنده ای با دانایی عجیب!


animals-lover.mihanblog.com

کلاغ ها یکی از انواع رایج پرندگان موجود در زمین هستند اما شاید برخی از خصوصیات کلاغ ها برایتان جالب باشد.کلاغ پرنده‌ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان (سبکبالان) و از دستهٔ شاخی‌نوکان و خانواده کلاغیان. منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است. کلاغ تقریباً همه چیز خوار است.

برای مشاهده متن و تصاویر کامل به ادامه مطلب بروید.

نام دیگرش در پارسی «کراکر» است.خوراکش حشره و جانوران کوچک است. بسیار می‌‌زید و در دین اسلام خوردن گوشتش حرام است. کلاغ از حیوانات باهوش است .

 برای نمونه اگر تکه نان خشکی به چنگ آورد که نتواند آن را خورد کند بدون تامل انرا به منقار گرفته خود را به نزدیکترین جوی آب می‌رساند و با حوصله فراوان آن را آن‌قدر در آب نگه می‌دارد تا قابل خوردن گردد. همچنین کلاغ ها برای تفریح سایر حیوانات را آزار می‌دهند.


کلاغها حیواناتی اجتماعی هستند که به یکدیگر بسیار کمک می کنند خصوصا هنگام خطر و محافظت از اشیانه و جوجه ها.یکی از خصوصیات جالب کلاغ ها این است که کسی تا به حال آن ها را در حال جفت گیری ندیده است!

طبق بررسیهای جدید کلاغ به عنوان اولین نمونه پرنده ای شناخته شده که نسبت به خود آگاهی دارد پیش ازاین نیز دانشمندان کشف کرده بودند که اکثر شامپانزه ها و اورانگوتانها نیز دارای این توانایی هستند.محققان برای مشخص کردن واکنش پرندگان نسبت به حرکات خودشان بر روی 5 دسته از پرندگان رام شده مطالعاتی به عمل آوردند. در این آزمایشها دانشمندان برچسبهای زرد و قرمزی را بر روی بدن پرندگان وصل کردند به نحوی که در آینه قابل دیدن باشد.
کلاغ تنها پرنده ای بود که نسبت به این برچسبها واکنش نشان داد و سعی کرد به کمک منقار و چنگالهایش به آنها دسترسی پیدا کند که در چندین مرحله موفق به انجام این کار شد و این بدان معنی بود که این پرنده نسبت به خود شناخت داشته و این برچسبها را عوامل زائدی بر روی سطح بدن خود دیده است. این واکنش زمانیکه برچسب سیاه جایگزین برچسبهای قبلی شد به وجود نیامد و پرنده توجهی به آنها نکرد.

بر اساس گزارش بی بی سی، محققان اعلام کردند اگرچه این نتایج ادعایی مبنی بر وجود میزان خود آگاهی در این پرنده به اندازه خود آگاهی انسان ندارد، اما نشان می دهد که کلاغها تنها نوع در میان پرندگان شناخته شده اند که نسبت به خود شناخت دارند و واکنش نشان می دهند.


وقتی كه قابیل هابیل به قتل رساند، او را رها ساخت و وحیران ماند و نمى‏دانست با آن، چه كند. خداوند دو كلاغ را چنین مأموریت داد كه یكى از آنها دیگرى را بكشد و با منقار و پاهایش چاله‏اى براى آن بكند و سپس او را در آن چاله افكنَد. هنگامى كه قابیل ملاحظه كرد، آن كلاغ چگونه كلاغ دیگر را مدفون ساخت، دلش به رحم آمد و دوست نداشت عاطفه‏اى كمتر از آن داشته باشد، از این رو برادرش را در زیر خاك نهان ساخت، حیرت زده و غمگین و پشیمان از كرده خویش با خود گفت: آیا شایسته است كه من عاطفه و مهرى كمتر از این كلاغ داشته باشم!

پس از آن خداوند کریم زاغی را ( کلاغ)فرستاد( که کلاغی دیگری را کشته بود)تا زمین بکاود وبه او نشان دهد چگونه جسد برادرش را دفن کند.( هنگامی که دید که آن زاغ چگونه زاغ که کند پنهان کرد)قابیل گفت: وای بر من ! آیا من نمیتوانم مثل این کلاغ باشم وجسد برادرم را دفن کنم؟! پس ( سر انجام از ترس رسوائی و بر اثر فشار وجدان ،از کرده خود پشیمان شد و) از زمرۀافراد پشیمان گردید.


کلاغ مرده را دفن میکند!چرا خداوند کلاغ را برای آموختن خاک سپاری مرده به انسان می فرستد ؟ اکتشافات انجام شده روی پرندگان نشان می دهد که کلاغ دانا ترین پرندگان است و و یژگیهائی دارد که آنرا از دیگر پرندگان جدا می کند ،از مهمترین آنها یکی اینکه حجم مغز آن نسبت به سایر پرندگان بزرگتر است،ودیگر اینکه مرده خود را بخاک دفن می کند. وقتی کسی از کلاغها می میرد،کلاغ دیگر با منقار وچنگالهای خود گور می کند وپس از آن بالهای کلاغ مرده را با گرد می کند وبه کنار بدن آن می آورد ( مثل انسانها) ،وپس از آن مرده را با احترام بلند می کند ودر قبر خود می گذارد وبعد روی آن خاک می ریزد. حتی کلاغی که مرتکب گناه می شود در داد گاه کلاغان گناهگار حساب شده وبه اعدام محکوم می شود و او را بامقار های خود می کشند نیز توسط یکی از کلاغها برای خاکسپاری برده می شود وبهمان ترتیب بخاک سپرده می شود.


کلاغ ها قانون بسیار شاخصی را در تدوین و مرزبندی کانون خانوادگی و حتی اخلاقی خود بنا نهاده اند. این قانون مندی تا جایی پیش می رود که حیوان متخلف توسط کلاغ کارکشته و پیر به همراه هیات منصفه او مورد بازخواست قرار می گیرد. این صحنه ها درست مشابه محاکمه یک انسان می باشد. همهمه یک عده کلاغ بر روی یک درخت کهنسال کاج که توجه همه را جلب می کند. پس از حدود یک ساعت داد و فریاد و مشاجره رای دادگاه صادر می شود... مبنی بر کتک زدن کلاغ خطاکار! پس به جاست که از کلاغ ها بجز اطلاعات نادر و عینی چیز دیگری ندانیم و نتوانیم بدانیم.موضوعات مرتبط : معرفی حیوانات گوناگون،
برچسب ها : کلاغ، کلاغ پرنده ای با دانای عجیب، بیشتر بدانیم، شگفتی هایی از دنیای کلاغ ها، دانستنیهای شگفت انگیز از کلاغ ها،


تاریخ : چهارشنبه 18 فروردین 1389 | بازدید : مرتبه | 11:20 ب.ظ | نویسنده : ایران دوست | نظرات