تبلیغات
صدایی برای بیصدایان - روش نگهداری از بچه گربه ها در ۳ هفته اول تولد
روش نگهداری از بچه گربه ها در ۳ هفته اول تولد

wWw.animals-lover.iR | صدایی برای بیصدایان


بچه گربه ها نیاز دارند تا سن ۸ هفتگی در کنار مادرشان بمانند ، ولی اگر این امکان وجود نداشتند شما باید بدانید که چگونه باید از بچه گربه های نوزاد نگهداری کنید .

وسایل مورد نیاز برای نگهداری از بچه گربه

...شما باید برای بچه گربه نوزاد خود وسایل خاصی را تهیه کنید که که در پایین به آنها اشاره شده است :

مهم ترین وسیله ای که شما باید برای بچه گربه خود تهیه کنید جای خواب است . بچه گربه های نوزاد مدت زیادی را به خوابیدن اختصاص می دهند ، بنابراین شما باید برای آنها جای خوابی راحت و گرم فراهم کنید.

اتاقی که جای خواب را در آن قرار می دهید باید گرم باشد زیرا بچه گربه های نوزاد نمی توانند سرما را تحمل کنند.

دیگر لوازمی که بچه گربه ها به آنها نیاز دارند اینها هستند :

- پتو و حوله برای گرم نگه داشتن بچه گربه
- غذای مخصوص بچه گربه
- اسباب بازی های نرم

بعد از گذشت چند هفته بچه گربه شما این موارد هم احتیاج خواهد داشت :

- ظرف خاک
- خاک گربه
- ظرف آب و غذا
- اسباب بازی

سلامت بچه گربه

شما باید بچه گربه تان را به صورت منظم نزد دامپزشک ببرید . دامپزشک بچه گربه شما را معاینه می کند تا مطمئن شود دارای بیماری و یا انگل نیست . یک بچه گربه نوزاد تا سن ۸ تا ۹ هفتگی به واکسن نیاز ندارد .

روش نگهداری از بچه گربه ها در ۳ هفته اول تولد

غذا دادن به بچه گربه

در صورتی که مادر بچه گربه ها در کنار آنها حضور دارد شما نباید به آنها غذای بدهید ، ولی اگر مادر آنها در جای دیگری باشد مسئولیت غذا دادن به بچه را باید شما بر عهده بگیرید .
برای بچه گربه خود KMR ( جایگزین شیر مخصوص حیوانات خانگی ) تهیه کنید و با توجه به راهنمایی موجود بر روی جلد محصول آن را به پت خود بدهید . غذای مخصوص بچه گربه ها با غذای گربه ها بالغ تفاوت دارد زیرا فرمول آن دارای مقدار زیادی چربی و پروتئین است .

غذای استفاده شده باید به آسانی هضم شود و دارای مواد مغذی بسیاری باشد . توصیه می شود به بچه گربه تان غذای مرطوب بدهید زیرا هضم آن آسان تر است . بچه گربه های نوزاد تا سن ۸ هفتگی قادر به خوردن غذای خشک نیستند .

به بچه گربه خود ۱۰ تا ۱۲ بار در ۲۴ ساعت و یا هر دو ساعت یکبار غذا دهید . به بچه گربه شیر گاو ندهید زیرا موجب اسهال و سوءهاضمه می شود .

دندان های بچه گربه از ۲ هفتگی به بعد شروع به رشد می کنند . شما می توانید از ۳ هفتگی به او آموزش دهید که چگونه در ظرف غذا بخورد .

دفع

بچه گربه های نوزاد بدون کمک شما یا مادرشان قادر به انجام عمل دفع نیستند

. مادر بچه گربه ها با لیسیدن مقعد آنها به مدفوع کردنشان کمک می کند . شما باید با استفاده از یک پارچه مرطوب شکم و مقعد بچه گربه را مالش دهید تا بتوانند مدفوع کنند


بچه گربه نوزاد قادر به استفاده از ظرف خاک نیست و شما باید پس از ادرار کردن او زمین را تمیز کنید .

بازی و فعالیت

هفته های اول برای کنترل رفتار بچه گربه تان بهترین موقع است . در صورتی که گربه در کنار مادر و خواهر و برادرانش باشد با آنها بازی کرده و یاد می گیرد چگونه اجتماعی رفتار کند.


در صورتی که بچه گربه شما تنهاست شما باید ساعاتی از روز را به در آغوش گرفتن و نوازش کردن او اختصاص دهید تا به شما علاقه مند شود .

بچه گربه از ۲ تا ۳ هفتگی می تواند بایستد و راه برود و از ۳ تا ۴ هفتگی شروع به بازی می کند .


سن و دستشویی بچه گربه

برای تولت کردنش حتما باید برایش یک جعبه پر از شن و ماسه یا خاک فراهم کنید. روزی چند بار، هر وقت احساس کردید دستشویی دارد(مثلا هر وقت آلت تناسلیش را لیس میزند یا مثلا یک ساعت بعد از غذا) در جعبه قرار دهید تا کارش را انجام دهد.

بعد از یک هفته خودش ییاد میگیرد. حدودا هر 3 یا 4 روز یکبار باید خاک را عوض کنید. اگر خاک آلوده باشد  گربه دفع را انجام نمیدهد یا در گوشه اتاق اینکار را انجام میدهد.

نگران بهداشت نباشید. تنها بیماری مهمی که از طریق مدفوع گربه انتقال پیدا میکند. توکسوپلاسموز هست که از طریق خوردن مدفوع گربه انتقال میابد نه نوازششان، پس احتمال بیماری انسان تقریبا صفرهست.

ولی بهتر هست در سن 6 ماهگی واکسن توکسوپلاسموز تزریق شود تا خیالتان آسوده گردد.

چند روش برای تعیین سن

*
اگر گربه شما تا بحال در خانه ادرار و مدفوع نکرده است به این معنیست که سنش کمتر از 2 هفته است. چون گربه ها تا دو هفته اول زندگی قادر به ادرار و مدفوع کردن نیستند.

پس در دو هفته اول این امر بسیار مهم است كه وقتی بچه گربه ای را دستی بزرگ میكنیم، غذا دادن تنها كافی نیست و باید ناحیه تناسلی و ناحیه خلفی بدن با پارچه نرم و مرطوب ماساژ بدهیم تا ادرار كردن و مدفوع كردن تحریك شود.

گربه ها اولین بار در سن 4-3 هفتگی غذای جامد را میخورند. پس اگر گربه شما  مثلا کمی گوشت چرخ کرده یا تن ماهی را مزه کرد (به جز شیر که غذای روزانه هست) سنشدر این حدود هست

*
بچه گربه ها در 3 هفتگی شروع به بازی کردن می کنند، پس اگه گربه تان مثلا با نخ کاموا یا یه چیز دیگری مثل توپ علاقه به بازی کردن نشان داد تقریبا در این سن میباشد.

*
مطالب بالا نسبی هستند بهترین راه تعیین سن با دندانهاست.

شستن بچه گربه

گربه ها اصولا حیوانات بسیار تمیز و وسواسی هستند و یك گربه ی بالغ ساعت ها از وقت بیكاری خود را صرف لیسیدن و تمیز كردن خود می كند. (گربه ی خانگی و محبوبتان با لیسیدن بلافاصله ی جای تماس دست یا لب های شما ممكن است توی ذوقتان بزند این برای این است كه هیچ بوی بیگانه ای را روی موهایشان تحمل نمی كنند

)این اخلاق و وسواس از ابتدا در ذات گربه ها وجود دارد و از آن جایی كه بچه گربه های كوچك در هنگام دستشویی كردن تعادل ندارند یا ممكن است دچار اسهال مختصری كه در سنین پایین خیلی رایج است باشند) .

معمولا خودشان و اگر چند تا در كنار هم باشند همدیگر را كثیف می كنند و باز به خاطر همان عدم تعادل نوزادی قادر به لیسیدن خود نیستند.

گربه های ماده به طور مداوم بچه ها را می لیسند و تمیز می كنند اما بچه گربه های بی مادر از این نعمت محرومند و از كثیف شدن خود به شدت عصبی می شوند.( اگر سالم و هوشیار باشند )

بنابراین اگر شما چند بچه گربه ی خیلی كوچك را در یك جعبه ی بزرگ نگه دارید هم در حال

گرسنگی و هم در مواقعی كه یكی از آن ها دستشویی كرده است جیغ و فریادشان بلند می شود. شستن بچه گربه ای كه هنوز آن قدر كوچك است كه قادر به لیسیدن خود نیست كاری ضروری اما بسیار دقیق و حساس است.

در محیط گرم و با آب گرم ( لازم به توضیح نیست كه نه داغ و نه سرد) با شامپو بچه ی خارجی بچه گربه را بشویید .

بهترین حالت همكاری دو نفر است . یك نفر بچه گربه را در دست بگیرد و دیگری با شلنگ یا زیر شیر و با درست كردن كف او را بشوید. دقت كنید كف یا آب به چشمها و گوشها وارد نشود. كف را كاملا از پوست و مویش بشویید و در حوله ی نرم به آرامی ماساژ دهید.

موی گربه آب زیادی به خود می گیرد بنابراین خشك كردن با حرارت ملایم سشوار ضروری است. (مواضب گوشها و چشمها باشید) بعد از خشك شدن با یك شانه ی نرم و كوچك موها را از هم جدا و پف بدهید.

فراموش نكنید كه كل این جریان به هیچ وجه مطلوب بچه گربه نیست اما در نهایت باعث آرامشش می شود و در اولین سنی كه قدرت بدنش اجازه ی این استبداد را به شما ندهد آن را متوقف خواهد كرد و البته اگر از خانه بیرون نرود یك گربه ی بالغ به هیچ وجه احتیاج به حمام ندارد.

بسته شدن چشم بچه گربه

گربه های مادر چشم بچه ها را  تمیز میکنند و آب دهان گربه مادر دارای مایع ضد عفونی کننده هست که با عث میشود چشم بچه گربه در اثر رفتن میکروب به داخل چشم عفونت نکند . حالا که شما وظیفه مادر بچه گربه را به عهده دارید شما هم باید چشم او را تمیز کنید .

در اولین فرصت نزد دکتر بروید تا قطره چشم را در چشم گربه بریزد تا آن زمان میتوانید چشمانش را با چای خنک شستشو دهید. با یک سرنگ مقداری از چای خنک شده را داخل چشم بریزید . چای خنک عفونت را از بین میبرد و بعد از یک روز چشمش باز میشود.

واكسن بچه گربه

شما می توانید از سن یك ماه و نیم بچه گربتان برای اولین واكسن سالانه ان یعنی آر.سی.پی اقدام كنید و واكسن هاری آن را نیز 15 روز بعد از آن بزنید كه حتما به یكی از كلینیك های تهران مراجعه نمایید.

تا در همین بین نیز قرص های انگل را برای بچه گربه شما تجویز كنند. پیشنهاد می شود تا قبل از زمان واكسیناسیون اولیه و حتی دو دوز نشدن آن با گربه های بالغ و به خصوص گربه های بیرون در تماس نباشد تا ایمنی بدن آن به بالاترین حد برسد و در مقابل بیماریها مقاوم گردد. بهترین پیشنهاد برای سال اول نیز سه دوز واكسن است كه در سال های بعد به یك واكسن تقلیل پیدا خواهد نمود.

برای حمام آن نیز خیلی سخت نگیرید.


گربه اصولا حیوان تمیزی است. چنانچه هم الان كه بچه است می خواهید ان را حمام كنید بهتر است از شامپوهای خشك و پودری استفاده نمایید و نیازی ه به اب ندارند و كاملا تمیز كننیده هستند....

vetinfo