تبلیغات
صدایی برای بیصدایان - اصول نگه داری همستر

نحوه نگهداری درست از همستر


animals-lover.mihanblog.com


خانه همستر

تهیه خانه و مکان مناسب برای همستر دست آموزتون یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر سلامتی جسمی و روحی اوست.


 مکانی که برایش انتخاب خواهید کرد برای بقیه طول عمر او نقش خانه اش را خواهد داشت ٬ بناربراین در انتخابش دقت کنید.

قفس سیمی (Wired Cage )

برطبق تجارب بدست آمده یک قفس سیمی بهترین انتخاب برای نگهداری یک عدد همستر سوری است.


و مناسبترین قفس سیمی برای همستر سوری قفسی با میله های افقی است که دارای یک سینی با قابلیت جدا شدن ازبدنه اصلی است که حداقل ۱۰ سانتیمتر عمق داشته باشد.


گرانترین قفس در پت شاپها یا فروشندگان اینترنتی الزاما بهترین قفس نیست و گاهی ارزانترینها هم میتونن مناسب باشند ولی موارد بسیار مهمی هستند که در هنگام خرید قفس باید به آن دقت کنید:

۱- همانطور که در پستهای قبلی به آن اشاره کردم نگهداری همستر در قفس به این معنی نیست که انها تمام ساعت شبانه روز را باید در قفس محبوس بوده و از قفس بیرون نیایند!


یادتان باشد هر همستر طلایی در ساعات اوج فعالیتش(حدود ۶ بعد از ظهر تا ۶ صبح البته متغیر بسته به سن همستر) بطور طبیعی کیلومترها راه را طی میکند تا دانه و مواد خوراکی جمع کند ٬ به قلمروش سرکشی و علامتگذاری مجدد کند ٬ احتمالا با همسترهای دیگه در ارتباط باشد ( برای راندن از قلمرو یا جفت یابی) و حتی برای اینکه فعالیت بدنی داشته باشد.


بنابراین اگه در فضای خانه یا حداقل اطاقتان محدوده ای ندارید که بتوانید به  همستر اجازه بدهید حداقل هر شب ۲ ساعت بازی و گردش کند ٬ نگهداری از همستر طلایی را کاملا فراموش کنید!


مطمئن باشید انها جزو تمیزترین جونده ها هستند و اگر در محدوده بازی همستر یک جعبه کفش (یا هر جعبه مقوایی مشابه ) را از چند جا سوراخ کنید و در اختیارش بگذارید انها در طی ساعتهای بازیشان از آن  بعنوان "پناهگاه موقت" استفاده میکنند تا ضمن تمیز کردن خودشان و استراحت مختصر ٬ فضولاتشان را هم همانجا دفع میکنند و در جای دیگه اطاق پراکنده نخواهند کرد.

۲

- سایز قفس : کمترین سایز قفس برای نگهداری یک عدد همستر طلایی بشرح زیر است:


طول : ۵۵ تا ۶۵ سانتیمتر   -  عرض : ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر  و ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر .


البته قفسهایی در بازار وجود دارند که دارای طبقات مختلف ٬ نردبان ٬ تونل و ... هستند که این امکانات فضای بیشتری را در اختیار دوست کوچولوتون قرار میدهند تا فعالیت بیشتری داشته باشد. میله های افقی قفس مخصوص همستر این امکان را به شما میدهد که با قطعاتی از چوب طبقات مختلف برایش درست کنید و در قفس تعبیه کنید.

۳- سینی قفس : همانطور که اشاره کردم سینی قفس باید پلاستیکی و صاف بوده و حداقل ۱۰ سانت عمق داشته باشد تا از بیرون ریختن پوشال کف جلوگیری شود.


این سینی به کمک دو تا گیره به بدنه فلزی اصلی قفس متصل میشود و بنابراین  براحتی قابل جدا کردن از بدنه اصلی هست. با این سینی شما به راحتی میتوانید قفس را تمیز کنید - سبک هست و به راحتی شسته و تمیز میشود.

۴- لانه : همستر طلایی یه موجود شب فعال هست و تمام مدت روز را در زیستگاه طبیعیش زیر زمین و در اطاق خوابش میگذرند!... بله درست شنیدید اطاق خواب! ... در زندگی قفسی هم انها به شدت به یک آشیانه احتیاج دارند که از آن بعنوان اطاق خواب و گوشه ای از ان بعنوان انبار غذا استفاده کنند.


یک لانه چوبی مرغ عشق (براحتی از پرنده فروشیها قابل تهیه است) انتخاب مناسبی هست البته به شرطی که کف این لانه برداشته بشه تا تمیز کردن لانه راحت باشه ... اگه نتوانستید این نوع لانه روا تهیه کنید میتوانید خودتان درستش کنید.


لازم به ذکرست که بعضی از قفسهای طلق و فلزی خودشان یک اطاق خواب در قسمت زیر سقف دارند که با یک تونل به داخل قفس راه دارد ... در اینصورت شما نیاز به گذاشتن لانه دیگه ای نخواهید داشت البته به شرطی که در طول روز قفس را دور از نور آفتاب و روشنایی شدید قرار بدهید.

۴- ظرف آب و غذا : معمولا همه قفسهای استاندارد مخصوص همستر خودشان دارای ظرف آب و غذای مناسب هستند .


در غیر اینصورت برای ظرف غذا میتوانید از یک کاسه کوچک سفالی یا چینی استفاده کنید که براحتی قابل شستشو هست و اما نکته مهمتر درمورد ظرف آب : هرگز از کاسه یا ظرف مشابه برای آب استفاده نکنید چون همیشه پر از تراشه چوب و آشغال شده و آلوده خواهد شد و علاوه بر این همستر به راحتی ان را برمیگرداند و بیشتر پوشال قفس را خیس خواهد کرد.


برای ظرف آب حتما از یک بطری ساچمه ای مخصوص قفس جونده (همستر - موش - جربیل - رت) استفاده کنید که در بیشتر پت شاپها و فروشنده های اینترنتی موجود هست.

۵- وسایل بازی : مهمترین وسیله بازی برای یک همستر (تمام گونه های همستر) یک چرخ همسترست  (Running Wheel ) ... معمولا همه قفسهای مخصوص همستر دارای این چرخ هستند ولی نکته مهم این است که گاهی از چرخهای دارای میله های افقی استفاده میشود که اصلا برای همستر مناسب نیست و احتمال گیر کردن یا آسیب دیدن پای همستر وجود دارد

  در اینصورت از چرخهای یک پارچه و بدون حفره استفاده کنید.


نمونه ای از یک چرخ ورزشی مناسب (یکپارچه و بدون حفره):


animals-lover.mihanblog.com


نمونه ای از یک چرخ ورزشی بسیار نامناسب:


animals-lover.mihanblog.com


شما میتوانید با قرار دادن لوله ها و جعبه های کوچک مقوایی- پوست نارگیل سوراخ شده - سبد کوچک حصیری و ... فرصت بازی و اکتشاف و همچنین فضای بیشتری برای پناه گرفتن به او بدهید.


با قرار دادن یک گردوی سالم (با پوست) این مجموعه کاملتر میشود تا همستر شما با جویدنش دندانهای پیشین همیشه در حال رشدش را در اندازه مناسب نگه دارد.

یک نمونه از قفس استاندارد٬ دارای سایز مناسب - لانه -طبقات مختلف و بطری مناسب آبخوری ٬ که در کشور ما هم قابل تهیه است:

      
 

animals-lover.mihanblog.com


قفسهای نا مناسب :

از خرید قفس پرنده  یا قفسهایی که دارای کف سیمی است برای همستر ٬ به شدت خودداری کنید... کف سیمی قفس به شدت همستر شما را آزار خواهد داد و در دراز مدت باعث عارضه ای بنام "Sore Feet " خواهد شد که فلجی دائمی و ناتوانی حرکتی را در نهایت برایش به ارمغان خواهد آورد.


متاسفانه این نوع قفس که از چین وارد میشود (میدانید که بیشتر اجناس بنجول - غیر استاندارد و تقلبی مربوط به کشور چین است!) امروزه به شدت هم در بازار زیاد شده و با قیمت ارزان هم برای جلب مشتری فروخته میشود.


هرگز این نوع قفس را نخرید وگرنه دستگاه شکنجه ای خواهد بود برای همسترتان.


از خرید این نوع قفسها به دلیل داشتن کف سیمی و اندازه بسیار کوچک و غیر استاندارد به شدت خود داری کنید(گرچه قیمتهاشون گول زننده به نظر میرسند):


animals-lover.mihanblog.com


پوشش کف قفس :  از مهمترین وسایل نگهداری همستر ماده ای است که شما بعنوان پوشش قفس همستر استفاده خواهید کرد تا هم جاذب رطوبت مناسبی باشد و هم همستر شما احساس راحتی بیشتری داشته باشد. 

بهترین پوشش قفس همستر : پوشال چوب یا پوشال رنده نجاری است. نکته مهم  : بیشتر کارگاههای نجاری پوشال چوب را مخلوط با خاک اره عرضه میکنند که شما باید خودتان با یک صافی معمولی پلاستیکی این پوشال را کاملا از خاک اره جدا کنید به دلایل زیر :

۱- خاک اره وارد دستگاه تنفسی و گوارش همستر شده و علاوه بر ایجاد حساسیتهای شدید تنفسی و عطسه و سرفه در طولانی مدت باعث عفونت شدید ریه و یا مسمومیتهای حاد خواهد شد که به مرگ همستر خواهد انجامید...

۲- در بیشتر موارد خاک اره دارای تخم و لارو انگلهای پوستی مثل "جرب " میباشد که باعث ریزش ناحیه ای مو - خارش و التهاب شدید - بی اشتهایی - زخمی و عفونی شدن محل ضایعه و در دراز مدت مرگ حیوان خواهد شد.

برای پوشش قفس هرگز از مواد زیر استفاده نکنید :

a) خاک : گاهی تو بعضی از وبلاگها میخوانم که برای پوشش قفس خاک یا خاکبرگ را خالی از اشکال معرفی کردن ٬ که یک اشتباه وحشتناکست!...


علاوه بر این که باعث میشود پوست براق و تمیز همستر کدر و کثیف شود ٬ دارای عوامل بیماریزای مختلفیست که بدون شک برای همستر میتواند مرگبار باشد.

b) خاک اره : به دلیل ذکر شده در بالا.

c) روزنامه یا پوشال آن یا پوشال کاغذ دارای مرکب و جوهر : حروف چاپی روزنامه دارای سرب و مواد شیمیایی حتی ترکیباتی از سیانید است .


همستر مرتب پوشال را در کیسه های دهانیش جمع کرده و به لانه ش انتقال میدهد ٬ اگر پوشال فقط کمی دارای مواد شیمیایی ذکر شده باشد وارد دستگاه گوارش همستر شده و دچار مسمومیت شدیدی خواهد کرد که نتیجه ش بدون شک مرگبار خواهد بود.


سوئ استفاده از بی اطلاعی مردم - کلاهبرداریها و دروغهای فروشنده های پت و وسایل ان همچنان ادامه دارد و با ورود حیوانات خانگی جدیدتر و ارزانتر مثل همستر ، رشد روز افزون و بهتری هم پیدا کرده است!!

این بازار سیاه داغ که دامن برخی از دامپزشکان غیر محترم و کلینیکهایشان را هم گرفته(!) شامل کالاهایی هم میشود که گاهی جا عوض میکنند و به جای یه کالای دیگه به مشتری قالب میشوند!

بیچاره مشتری! که میخواهد حیوان خانگیش را در ایده آلترین و بهترین شرایط نگهدارد و از طرفی اولین بارش هم هست در عمرش همستر دیده ، با جملات خوش آب و رنگ دلال حیوانات هیپنوتیزم میشود ...

از جمله این کالاها که توسط این جماعت فرصت طلب و حقه باز عرضه میشوند "خاک توالت گربه" (!!!) هست که بعنوان پوشش قفس همستر (یا جونده های دیگه مثل خوکچه هندی)قالب میشود .


شیوه کار هم بصورت ذکر شده است(چرندیاتی از قبیل) : سالمترین و بهداشتی ترین و مناسبترین و ...ترین و....ترین و..... برای قفس همستر!!!!!!!

این نوع خاک( و در واقع شن) گرانول هست در اصل برای جذب ادرار گربه ساخته شده ... دوستانی که گربه نگهداری میکنند احتمالا با مارکهای معروفش مثل Pura  آشنایی دارند.


دارای غبار ریزی هست که بودنش در هر خاک گربه ای طبیعی هست و بوی خاص خودش را داره که احتمالا بدلیل مواد شیمیایی آنتی باکتریال و خوش بو کننده هایی هست که به آن افزوده شده.

 چرا خاک توالت گربه برای پوشش قفس همستر مناسب نیست؟

- همانطور که اشاره کردم این نوع خاک یا شن دارای غبار ریزی هست که در واقع قابلیت جذب آن و چسبیدن ذرات این خاک را برای نگهداری هر چه بهتر ادرار گربه ، بالا میبرد... این غبار به شدت به دستگاه گوارش - تنفس و تناسلی همستر آسیب میزند.


گاهی علائم با عطسه ها و سرفه ها و ترشحات چشم و بینی شروع میشود ، با بیماریهای ریوی و گوارشی ادامه پیدا میکند و به مرگ همستر بیچاره ختم میشود! 


بعلاوه این غبار ، شفافیت و درخشندگی پوست لطیف و موهای تمیز همستر را از بین میبرد و ظاهر همستر همیشه خاک آلود و ژولیده به نظر میرسد.


همسترکه ذاتا موجودی  تمیزیست و حتی ساعاتی را به لیسیدن و تمیز کردن خودشون میپردازد

سعی میکند که این غبار را با لیسیدن تمیز کند که به این ترتیب تمام مواد شیمیایی افزوده شده به خاک را وارد بدنش میکند که ان را با انواع مسمومیتهای مرگبار مواجه میکند.

بعلاوه یک بسته خاک توالت گربه که قیمت نسبتا بالایی(۱۰ تا ۱۵ هزار تومن) دارد و قرارهست دو تا سه هفته برای مصرف یک گربه کافی باشد ، باید تمام و کمال در قفس یا اکواریم یک همستر خالی بشود تا بتواند حداقل ضخامتی در حدود ۲-۳ سانت در کف قفس پرکند.


یعنی فقط مصرف یکبار قفس! در حالی که شما با مراجعه به یک کارگاه نجاری میتوانید یک گونی بزرگ پوشال چوب را فقط ۱۰۰۰ تومان بگیرید که برای مصرف ۷-۸ ماه یک عدد همستر کافی هست! 

فقط خودتان مقایسه کنید.!!!

نکته : حتما پوشالها را قبل از ریختن در قفس همستر دوبار الک کنید تا خاکش جدا شود.

و اما یک نگاهی به سایتهای معتبر نگهداری از پت بیندازید و ببینید کجا ودر کدام کشور برای پوشش قفس همستر ، خاک توالت گربه پیشنهاد شده؟؟!!


خوراک همستر:

انواع سبزیجات،میوه ها(جزه مرکبات و البته میوه های شیرین به مقدار کم )،کاهو،هویج،کرفس،برنج و ماکارونی پخته شده بدون نمک و روغن و رب و ادویه جات،بیسکوییت های ساده،تخم مرغ آپ پز شده هفته ای 3بار و همچنین سیب زمینی آپ پزه شده،انواع آجیل البته به مقدار کم به دلیل داشتن چربی زیاد مناسب نیست.

برای استفاده روزانه باید ترکیبی از : شاهدانه،دانه پارس،ارزن،تخم کتان از هرکدام 50 گرم همراه مقدار کمی تخمه آفتابگردان خام و کمی برگه زرد آلوی ریز شده را مخلوط کنید و روزی 2 قاشق به همسترتان بدهید،فراموش نکنید همیشه آب تازه و تمیز هم در کتار غذای همستر در اختیارش قرار دهید.


خوراک های ممنوع:

گوشت و فرآورده های گوشتی (از هرنوعی)،مرکبات،شیرینی،نمک و روغن و به طور کلی تمام چیزهای چرب و شور و خیلی شیرین،پیاز،آبلیمو.


حمام همستر:


افراد زیادی به اشتباه همستر خود را میشویند!!!!!

توجه کنید که همستر ها با آب دهانشان مدام خود را شستشو میدهند و به همین دلیل هیچ نیازی به حمام ندارند چون آب دهان همستر ماده آنتی باکتریال دارد و به تنهایی موجب پاک شدنش میشود.


اسپری خوشبو کننده و آنتی باکتریال برای همستر:


دوستان عزیز این اسپری ها به هیچ وجه مناسب نیستند چون دستگاه تنفسی همسترها بسیار حساس میباشد و استفاده از این مواد شیمیایی بسیار خطرناک هست.


قرص (ویتامین) برای همسترها:


استفاده از این نوع این نوع قرص ها هم تنها مشکل ساز هست و همستر هیچ گونه احتیاجی به این وع داروها ندارد همان طور که گفته شد استفاده از  تمام این مواد شیمیایی هیچ ضرورتی ندارند و نیاز همستر شما با همان دستور غذایی که گفته شد کاملا برطرف میشود و کمبودی پیدا نمیکند،همانطور که در طبیعت بدون استفاده از قرص و اسپری و ... مشکلی پیدا نمیکنند،این وسایل فقط جهت سود بیشتر تولید میشوند.


دوستان عزیز مطلبی که خواندید برگرفته از تارنمای www.hamster-care.blogfa.com است که بخشی را هم خودم به آن افزودم.

خواهش میکنم حتما به این نکات توجه کنید تا همستر شما نیز چون هزاران همستر بینوای دیگر قربانی اطلاعات نادرستی که دیگران درباره همستر به شما میدهند نشود.


ما در قبال حیوانمان مسئولیم و باید بهترین شرایط زندگی را برایش فراهم کنیم پس بی اهمیت نباشید و ساده از کنار این مساله رد نشوید چرا که حیوان شما یک موجود زنده هست و دقیقا مانند شما درد را حس میکند،پس انسانی نیست تنها به دلیل حیوان بودنش ارزشی برایش قائل نباشیم و تنها به عنوان یک سرگرمی به او نگاه کنیم.

همیشه در قبال حیوان خود مسئول باشیم چون سرپرستی یک موجود زنده بر عهده ماست.